Başlangıç > Emlak Haberleri > 2B arazilerinde öncelik hak sahiblerinin !

2B arazilerinde öncelik hak sahiblerinin !

Hükümetin hazırladığı kamuoyunda 2B olarak bilinen “Orman Köylülerinin Kalkındırılması ve Hazine Adına Sınırları Dışına Çıkarılan Yerlerin Değerlendirilmesi Hakkında Kanun”daki araziler, illerdeki değer tespit komisyonlarının cadde ve sokaklara göre belirlediği emlak vergi değeri ve rayiç bedel üzerinden satılacak. Uzmanlar, emlak değerinin 1319 sayılı emlak vergisi kanununa göre il ve ilçelerde kurulan değer tespit belirleme komisyonu tarafından cadde ve sokağın durumuna göre belirlendiğini belediyelerin de bu değer üzerinden emlak vergisi aldıklarını hatırlattılar.
PEŞKEŞ ÇEKME OLMAYACAK
Uzmanlar, bu değerlerin sonu sıfırlı ve 5’li biten yıllarda yapıldığını, ara yıllarda da yeniden değerleme oranında artırıldığını kaydettiler.
2B’lere yönelik özel bir rayiç bedel uygulamasının yapılacağını kaydeden uzmanlar, emlak vergi değerinin düşük, rayiç bedelin ise yüksek olduğunu belirttiler. Bu düzenlemede, emlak vergi bedeli üzerinden satışa çıkarılması halinde “2B‘ler peşkeş çekiliyor” denilmesi kaygısının da bulunduğunu ifade eden uzmanlar, sadece rayiç bedel uygulanması halinde ise bu yerlerin defalarca el değiştirdiği için piyasa değeri üzerinden satıldığını rayiç bedelin de vatandaşların tepkisine neden olacağını belirttiler. Uzmanlar, “Tüm bunların önünü kesecek orta yol bir formül olarak, bin metrekareye kadar emlak vergi değeri ile rayiç bedelin yarısının uygulanması kararı yer aldı” dediler.
Canikli: Rayiç bedel gerçekçi değil
AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli de rayiç bedel uygulamasının gerçekçi yaklaşım olmadığını belirterek, “Dolayısıyla rayiç bedel ile emlak değeri arasında fiyat dengesi bir yerde oluşacak. Ama nerede olacağı belli değil. Bölgeden bölgeye ilden ile değişecek. Cadde ve sokak itibariyle değişecek. Hangi itibariyle hangi detayda olacağı belirlenecek” dedi. Canikli, rayiç rakamların da şu anda kadastrosu yapılan 174 bin hektarın içinde değerlemesi ve kadastrosu yapılan 134 bin hektar için belli olduğunu söyledi.
Cahit Saraçoğlu / YENİ ŞAFAK

 

Reklamlar
Kategoriler:Emlak Haberleri
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: